Jak zachęcić dziecko do kolorowania? Są na to sposoby! Warto, by dziecko kolorowało od najmłodszych lat. Ta czynność niesie za sobą wiele ko...

Artykuł: Jak zachęcić dziecko do kolorowania?

By | 14:00 Napisz komentarz

Jak zachęcić dziecko do kolorowania? Są na to sposoby!

Warto, by dziecko kolorowało od najmłodszych lat. Ta czynność niesie za sobą wiele korzyści - pobudza kreatywność, ćwiczy pamięć, pomaga w rozładowaniu emocji czy w skupieniu. Okazuje się jednak, że nie każdego malucha przyciągają kolorowanki. Jak zachęcić naszą pociechę do tej czynności?

Co zrobić, by nasz maluch zaczął kolorować?

Nie wystarczy tylko podsunąć kolorowanki. Boże Narodzenie, urodziny, Dzień Dziecka itd. to świetne okazje na tego typu prezenty, ale nic nie zdziałają, jeśli nasza pociecha nie jest przekonana do tego typu czynności. Spokojnie, na pewno uda się przekonać nawet największego przeciwnika kolorowanek, że to świetna aktywność.

Kolorowanki dla dzieci – dlaczego warto, by dziecko kolorowało?

Kolorowanie może przynieść dzieciom wiele korzyści. Przede wszystkim pobudza kreatywność i wyobraźnię. Dodatkowo uczy także samodzielnego podejmowania decyzji. Nasz maluch sam może zdecydować, jakich kolorów użyć. Mało tego – może też dorysować w danej kolorowance to, co mu się żywnie podoba. Inne zalety? Rozładowanie napięcia emocjonalnego. Dorośli często zapominają, że dzieci także mają problem z emocjami i nierzadko sobie z nimi nie radzą. Kolorowanie pozwala się wyciszyć i nabrać swego rodzaju dystansu. Kolejny plus – nauka pisania liter. Jak to? Kolorowanie i pisanie? Czy rzeczywiście można łączyć te dziedziny? Ależ oczywiście, że tak. Kolorując dziecko ćwiczy trzymanie narzędzia pisarskiego oraz staranność. To z pewnością przyda się na późniejszym etapie nauki liter.

Jak przekonać dziecko do kolorowania?

Wielu rodziców z pewnością nie mogłoby uwierzyć w to, że są na świecie dzieci, które nie lubią kolorować. Trudno w to uwierzyć, szczególnie dzisiaj, gdy mamy do wyboru tak szerokie spektrum arkuszy. Kolorowanki Świnka Peppa, Psi Patrol, Disney i wiele, wiele innych – który maluch nie chciałby pokolorować swojego ulubionego, bajkowego bohatera? Jak widać takowych nie brakuje. Są jednak sposoby, by do kolorowania przekonać. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zaprezentować maluchowi samą ideę kolorowania i malowania. Wyjdźcie na zewnątrz i weźcie do ręki węgiel drzewny. Na kawałku betonu narysujcie coś razem. Kolejny krok? Znikopis! Każdy maluch zwariuje na jego punkcie. To prawdziwa magia, czary, jak na bajkach i na filmach. Kto nie chciałby się stać częścią tego niezwykłego świata? Kolejny sposób na zachęcenie dziecka do kolorowania to wspólne przygotowanie… jadalnych farb. Wystarczą proste składniki, które znajdują się w każdej kuchni – woda, mąka, kolorowy sok owocowy lub/i przyprawy. Można zastosować też gotowe barwniki spożywcze, których nie brakuje dzisiaj na rynku (np. te gotowe do jajek na Wielkanoc). 

Gdy dziecko cokolwiek narysuje lub pokoloruje, to czas na zaprezentowanie efektów! Warto zrobić w domu galerię prac. Obok kolorowanki dziecka mogą znaleźć się arkusze rodziców, no bo dlaczego nie? Kolorowanki można, a nawet trzeba, fajnie oprawić. Wówczas nadamy wagę całego przedsięwzięcia. Obrazki mogą znaleźć się w salonie, ale też w kuchni. Na pewno doskonale będą prezentować się na drzwiach lodówki przyczepione magnesami. Warto dać dziecku wybór. Niech samo zdecyduje, co chce kolorować. Warto zajrzeć np. na stronę kolorowanki.net.pl, gdzie znajdziemy całą masę arkuszy na różnorodne tematy. Maluch na pewno znajdzie tu swoich ulubionych bohaterów czy motywy, np. te związane z Bożym Narodzeniem. Niech wybierze kilka. Potem wystarczy je za darmo pobrać i wydrukować na domowej drukarce. Gotowe! Kolejny etap to… stworzenie własnej kolorowanki. Gdy dziecko już złapie bakcyla, może zastanowić się, co chce kolorować. Z pomocą rodzica (lub samodzielnie) stworzy arkusz dla siebie i np. dla rodzeństwa albo/i kolegów i koleżanek.

Przede wszystkim warto pamiętać, że dziecko bierze przykład z rodziców. Dlatego warto pokazywać maluchowi, że my też lubimy kolorować! Zresztą to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu całą rodziną. Warto o tym pomyśleć szczególnie teraz, gdy czekają nas długie, zimowe wieczory. Miłego kolorowania!
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: