Strrraszna Historia to seria książek wydawnictwa Egmont, które powinien przeczytać każdy uczeń! To książki historyczne, ale nie nudne jak s...

Strrraszna historia - strasznie fajna seria książek historycznych

By | 11:30 Napisz komentarz
Strrraszna Historia to seria książek wydawnictwa Egmont, które powinien przeczytać każdy uczeń! To książki historyczne, ale nie nudne jak szkolne podręczniki. Opisane są w nich fakty zaskakujące, niezwykłe ciekawostki, straszne historie i niejednokrotnie nie mieszczące się nam w głowie informacje. Strrraszna Historia to masa wiedzy, która sama wchodzi do głowy!


O książkach w videorecenzji:


Groźni rycerze w ponurych zamczyskach to opowieść o niebezpiecznych, groźnych ludziach którzy przez sześć wieków mieli być wierni swojemu przywódcy, mieli być uprzejmi dla wszystkich i zawsze stawać w obronie słabszych. Jednak czy tak na pewno było..?


Na początku poznajemy historię zaczynającą się w około 500 roku, która dotyczy ludzi walczących konno. Poznajemy historię, ale poza suchymi faktami (np. wojna domowa w Anglii w 1135r.) przeczytamy również jedno, dwa zdania ciekawostki - co się wtedy działo. W książce poznamy takie pojęcia jak rycerskość, szkoła rycerska, dowiemy się kim byli mściciele, jak wyglądały rycerskie turnieje. Przeczytamy o bitwie pod Hastings, o pomylonych chrześcijanach, o okrutnym dialogu z Turkami.. Bardzo dużo wiedzy przedstawionej w niesamowicie przystępny sposób. Ale uwaga! Do czytania książki (oraz wszystkich innych z serii) trzeba mieć mocne nerwy i duże poczucie humoru! :)
Ci odjazdowi jaskiniowcy to historia o tym, że przeszłość wcale nie była taka kolorowa, jakby się to mogło z niektórych podręczników wydawać. Wycieczkę po czasach prehistorycznych zaczynamy 3,5 miliona lat temu - to na ten wiek datowane są ślady znalezione w Afryce Wschodniej. Te ślady to odciski stóp człowiekowatych. A 3,2 miliona lat liczy najstarszy znaleziony w Afryce szkielet kobiety. Wraz z rodziną zginęła nagle w jakimś wypadku - bardzo możliwe, że ich niewielkie mózgi nie rozumiały, że dzieje się coś przed czym trzeba uciekać. I stracili wszyscy życie..
Kalendarium człowieka prehistorycznego kończymy na około 500 roku przed naszą erą, kiedy to zaczęła się wczesna epoka żelaza. Cały przekrój dat i wydarzeń wzbogacony został ciekawostkami, dzięki którym bardzo łatwo zapamiętać, co kiedy się działo. Wiedza sama wchodzi do głowy.


Rozdział z kalendarium się kończy, ale opowieść o Jaskiniowcach dopiero się rozpoczyna. A wszystko w towarzystwie świetnych humorystycznych ilustracji. Przeczytamy m.in o tym, dlaczego los zwierząt w tamtych czasach był okrutny i dlaczego one bezpowrotnie wyginęły, o polowaniach, o narzędziach których używano, o rozrywkach, o pożywieniu, a to tylko początek. Im dalej w książkę, tym bardziej różnorodniej i ciekawiej!

Książka Ci okrutni Rzymianie również rozpoczyna się od kalendarium, z którego poznamy daty, wydarzenia, ciekawostki. Z krótkiego komiksu dowiemy się, jak zostać rzymskim kapłanem, jak przekląć wroga, jest także rozdział o morderczej medycynie tamtych czasów. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, na jakie dolegliwości pito mocz lub co opatrywano świńskim łajnem, nie omijajcie tego rozdziału. I oczywiście dużo, dużo więcej informacji, okrutnych faktów, przerażających wiadomości i ciekawostek, dowiemy się z książki.

A z książki Krwawi władcy i wredne królowe poznamy rządzących i fajne fakty o nich, fantastyczne fakty, figlarne fakty, fascynujące fakty, fatalne fakty, fuj fakty.. Świetnie zostało to wszystko rozpisane! Są też quizy, mnóstwo ciekawostek i informacji dzięki którym jestem pewna że skojarzycie władcę bez problemu.


Przykładowo, fatalnym faktem w przypadku króla Ryszarda III jest jego śmierć na polu bitwy - padł pod nim koń i został posiekany na kawałki. Fuj, ale fakt - u Edwarda I to kradzież jego klejnotów koronnych i obdarcie złodzieja ze skóry, którą to powieszono na drzwiach królewskiego skarbca jako ostrzeżenie. A fajny fakt u króle Henryka VIII to posiadanie przez niego sześciu żon, z czego żona numer sześć miała czterech mężów. Ciekawe, ciekawe... :)Seria Strrraszna Historia jest tak fantastyczna, że polecam ją każdemu! Przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia, myślę że bardziej 9-10 lat byłoby odpowiednie do jej czytania, ale jestem pewna że dziecko po lekturze zapamięta wiele na temat, o którym będzie czytać. Nie sposób się oderwać od lektury. Podobno książki te wydawane były już w 1997 roku. Teraz jest ich wznowienie i ja mam ogromną nadzieję, że będą też kolejne tomy - bo to jedna z najfajniejszych kolekcji książek dla dzieci starszych. Dużo rozrywki z czytania i dużo wiedzy w jednym, bez nudnych suchych faktów. Szczerze polecam!
----------Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: