Gra planszowa Pierwsza Pomoc z wydawnictwa Hipokampus powstała w ramach programu Ratujemy i Uczymy Ratować zainicjowanego przez Wielką Orki...

Pierwsza Pomoc - gra planszowa z ważną misją

By | 16:00 Napisz komentarz
Gra planszowa Pierwsza Pomoc z wydawnictwa Hipokampus powstała w ramach programu Ratujemy i Uczymy Ratować zainicjowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i właśnie to WOŚP opracował broszurkę, która wewnątrz gry się znajduje. Jest to gra, która może uratować dziecku życie.


 O grze w filmie:


Wszyscy wiemy, jak u dzieciaków jest z przymuszaniem do nauki. Dziecku ciężko zapamiętać coś, co powinno. Z reguły szybko dzieciaki pamiętają rzeczy, których chcielibyśmy aby zapomnieli, ale o ważnych to już bywa gorzej z przypomnieniem sobie. Ważną, niezwykle istotną kwestią w życiu każdego z nas jest udzielanie pierwszej pomocy. Być może nigdy nie będziemy mieli okazję tego zrobić, ale jako że nigdy nie wiadomo - profilaktycznie każdy z nas powinien posiadać umiejętność ratowania życia przed przyjazdem odpowiednich służb. Ta gra maksymalnie wyczerpuje temat. Rozegracie z dziećmi partię, dwie, trzy, cztery - i nagle okazuje się, że dzieci pamiętają to wszystko, o czym wcześniej nie miały pojęcia.


Pierwsza Pomoc to plansza, karty, żetony, detektory odpowiedzi i oczywiście pionki oraz kostka. Plansza podzielona została na cztery strefy, co ma znaczenie przy pytaniach. Na kartach znajdziemy właśnie pytania, dotyczące rzecz jasna udzielania pierwszej pomocy, ale też znalezienia się w sytuacjach, z których uratować nas lub inną osobę może wiedza o tym, jak się zachować. Przykładowo, jak pomóc koledze pod którym załamał się lód?


W grze tych pytań, scenek, sytuacji jest ogrom. Karty kryją nie tylko pytania tekstowe, ale również obrazkowe. Możliwości odpowiedzi są różne - albo prawda/fałsz, albo musimy wybrać jedną z trzech odpowiedzi. Celem gry jest zebranie kompletu żetonów, na które wymieniamy serduszka (otrzymujemy je przez całą rozgrywkę, ale czasem też musimy się ich pozbyć gdy np odkryjemy kartę Pech). Rozgrywka nie jest krótka, jeśli mamy w planie zagrać w Pierwszą Pomoc musimy przeznaczyć sobie na to co najmniej kilkadziesiąt minut, gdyż poza standardowym poruszaniem się po planszy i zbieraniem żetonów, gra zmusza również do "ciągnięcia" tematu, do rozmowy, do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi.


Gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia, ale z rok młodszymi również można grać. Martynka to przetestowała. I muszę przyznać, że nie spodziewałam się że aż tyle i tak szybko będzie z kart zapamiętywać. Jej wiedza w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie była jakaś rozległa. Podstawy znała, a mi ta gra pokazała o jak wielu rzeczach jej nie mówiłam. Dlatego bardzo polecam wspólnie z dziećmi usiąść i grać w Pierwszą Pomoc. Bawimy się, a przy tym uczymy jak ratować.----------


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: