Patataj marki Granna to gra kooperacyjna, w której naszym wspólnym zdaniem jest wypełnienie wybiegu konikami lub ich pożywieniem - sianem, ...

Patataj! - Kooperacyjna gra karciana

By | 23:08 Napisz komentarz
Patataj marki Granna to gra kooperacyjna, w której naszym wspólnym zdaniem jest wypełnienie wybiegu konikami lub ich pożywieniem - sianem, zanim płot go ogrodzi. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach...


 O grze w filmie:


Patataj to gra karciana. Ale już po opakowaniu widać, że w środku znajduje się coś jeszcze. W gratisie otrzymujemy inne karty - do gry w memory! Jak grać w memo każdy wie, mnie natomiast bardzo zachwyciły obrazki na tych kartach. Są fantastyczne. Przyjrzyjcie się im w filmie, do którego link jest powyżej.


Ale przejdźmy już do Patataj. Naszym celem jest ułożyć kwadrat z koników i siana o bokach 5x5. Kwadrat ten otaczamy płotem. Gdy każdy z graczy ma już odpowiednią ilość kart, rozpoczynamy rozgrywkę - osoba, której kolejka właśnie nastała, najpierw musi wyłożyć wszystkie posiadane przez siebie kartoniki ogrodzenia, a następnie wykonać jeden z trzech ruchów: wyłożyć na wybieg trzy koniki, postawić im jedno siano, lub też podkową zburzyć dwa elementy płotu.


Jeszcze raz polecę obejrzeć film, gdyż w nim pokazuję dokładnie o co chodzi w poszczególnych ruchach. Po zrealizowaniu celu, gracz dobiera z zakrytego stosu tyle kart, aby miał ich pięć (lub inną ilość w zależności od osób przy stole, ilość kart się różni. Trzeba sprawdzać w instrukcji przed rozpoczęciem, po ile ich rozdajemy).


Koniki, które wykładamy na wybieg, musi coś łączyć. Muszą one mieć albo ten sam kolor siodła:


Albo muszą być takiego samego umaszczenia:


Albo muszą mieć ten sam kolor grzywy:


Tylko przy spełnieniu jednego z tych warunków, trzy koniki wędrują na łąkę. Ale może tak się zdarzyć, że mamy dwa pasujące do siebie konie i brak nam ostatniego - wtedy możemy zapytać graczy, czy może ktoś z nich posiada potrzebnego nam konia. Gracz może nam go podarować, a po ukończeniu swojego ruchu, dobiera dodatkową kartę (za tą, którą od niego otrzymaliśmy).


Jeżeli mamy w ręce kartę z podkową, rzucamy ją z głośnym BAM! na ogrodzenie i burzymy je. Podkowę wraz z dwoma kartami płotu, chowamy na spód stosu.


A jeśli nie możemy umieścić koni na wybiegu, ani też nie mamy podkowy do zburzenia ogrodzenia, ale w naszej dłoni znajduje się karta z sianem - wykładamy je na środek (ale tylko jedną kartę, nawet jeśli siana mamy więcej). W końcu koniki muszą mieć co jeść.


Patataj kończy się w momencie, gdy albo wypełnimy kwadrat 5x5 konikami i sianem, albo płot zdąży nam ten kwadrat ogrodzić, zanim zapełnimy wszystkie puste miejsca. W przypadku pierwszym - wygrywamy wszyscy wspólnie, druga opcja niestety sprawia, że przegrywamy.


Patataj to świetna i dość prosta gra, która potrafi wciągnąć. Przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia - sprawi ogromną radość zwłaszcza tym, którzy uwielbiają konie. Tin bardzo polubiła rozgrywki w Patataj.
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: