Nowa Gwinea to nowa gra autora serii Ubongo! która stała się już kultową, bestsellerową serią gier. Czy jest na sali ktoś, kto nigdy nie sł...

Nowa Gwinea - Gra autora Ubongo!

By | 09:00 Napisz komentarz
Nowa Gwinea to nowa gra autora serii Ubongo! która stała się już kultową, bestsellerową serią gier. Czy jest na sali ktoś, kto nigdy nie słyszał o Ubongo? Jeżeli tak, szybciutko nadrabiamy zaległości TUTAJ.

Recenzja gry:


Cenę gry sprawdzić możesz tutaj - klik, a TU są recenzje wszystkich gier pana Grzegorza Rejchtmana.


Co znajdziemy w opakowaniu?

W pudełku są dwustronne plansze, na których będziemy układać nasze chatki. Kostka z symbolami, pionki w czterech kolorach i odpowiadające im kolorami żetony - chatki w różnych kształtach. Jest plansza z punktacją i żetonami do oznaczania liczby punktów.
Plansze są dwustronne i o dwóch stopniach trudności, co jest doskonałe szczególnie w przypadku rozgrywek z mniej zaawansowanymi graczami, czy też z dziećmi - dorośli biorą trudniejszą stronę, dzieci łatwiejszą i szanse są wyrównane.


Jak grać w grę?

Rozgrywka trwa 9 rund. Szykujemy odpowiednią ilość planszy, stroną którą będziemy grać muszą być skierowane do dołu, by nikt niczego nie podejrzał. Ustawiamy pionki na polu z zerem, bierzemy po zestawie żetonów - chatek, jeden z graczy rzuca kością i zaczynamy grę.
Musimy pamiętać o kilku zasadach:
- Jako pierwsze pole musimy zakryć to, na którym widnieje wylosowany na kości symbol.
- Nie wolno zakrywać pozostałych symboli! Tylko ten jeden początkowy.
- Chatki stykać się muszą narożnikami. Absolutnie nie wolno ich kłaść obok siebie, nie mogą też leżeć z dala od siebie.


Celem gry jest zakrycie wszystkich źródełek na planszy. Dodatkowo możemy zakrywać drzewka, co nam przyniesie punkty jeśli uda nam się jako pierwszemu ułożyć chatki. Oczywiście przez całą grę musimy pamiętać o powyższych zasadach i się ich absolutnie trzymać.


Osoba, która zakryje wszystkie źrodla woła: Gwinea! W tym momencie reszta przerywa układanie i liczy, ile źródełek udało się zakryć. Każdy z graczy dostaje punkty za zakryte źródła - po jednym za każde. Dodatkowo osoba, która ukończyła rundę, zdobywa dodatkowe punkty za drzewka. Przesuwamy pionki o tyle pól, ile punktów udało się zdobyć i rozpoczynamy kolejną rundę na nowej planszy.


Nowa Gwinea to gra, przy której nie będziecie się nudzić! Podobnie jak Ubongo i Papua, to gra logiczna. Doskonale wykonana, szybka do wytłumaczenia nawet w gronie początkujących, rewelacyjna w rozgrywce. Ma w sobie coś tak wciągającego, że trudno poprzestać na dziewięciu rundach - my wracamy do niej bardzo często i wiem, że tak jak Ubongo od lat jest na naszym stole regularnie, tak Nowa Gwinea też będzie się pojawiać bardzo systematycznie.


---_
Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Egmont.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: