O, Choroba to książka, której zakup wspiera działania Fundacji opiekującej się dziećmi z chorobą nowotworową. Porusza niełatwy temat. Porus...

O, choroba - Książka, która pomaga

By | 18:00 Napisz komentarz
O, Choroba to książka, której zakup wspiera działania Fundacji opiekującej się dziećmi z chorobą nowotworową. Porusza niełatwy temat. Porusza też nas, czytelników - gdy skończyłam czytać, autentycznie się popłakałam.

O książce w filmie:


Adelka ma 12 lat i właśnie czeka na wakacje. Jest początek czerwca, gdy niespodziewanie do drzwi pokoju Adelki puka starsza pani przedstawiająca się jako Choroba. Adelka nie rozumie, czemu ona tu jest - przecież to nie czas na chorowanie, dziewczynka czuje się świetnie. Ale a każdym kolejnym dniem obecności Choroby, zdrowie Adelki będzie się pogarszać. Przestanie smakować jej kakao, pojawi się gorączka. Adelka coraz gorzej się czuje, aż w końcu jedzie na badania krwi po których dostaje diagnozę - białaczka.


Kolejny niespełna rok Adelka spędzi w szpitalu, z Chorobą która od czasu do czasu będzie Adelce opowiadać o tym, co się dzieje w jej organizmie. Dziewczynka pozna w szpitalu inne chorujące dzieci, dzięki którym łatwiej jej będzie przetrwać ten trudny czas. Zaprzyjaźni się nawet, ale niestety jej przyjaciółka na końcu książki przegra ze swoją chorobą - i to był ten moment, kiedy poleciały mi łzy z oczu. Bo historia samej Adelki kończy się dobrze, dziewczynka w końcu żegna się z panią Chorobą gdy widzi powracające do niej Zdrowie.


Książka jest w formie komiksu, ma dość specyficzne ilustracje, które myślę że świetnie oddają jej klimat. Tekst napisany bardzo przystępnym i zrozumiałym dla młodych czytelników językiem. Wszystko jest wyjaśnione w prosty sposób, cały proces leczenia Adelki i choroby - nie ma tu domysłów. Widać czarno na białym co i dlaczego się dzieje, czemu sterydy pomagają ale szkodzą, czemu włosy wypadają...


Księgarnia TaniaKsiążka.pl ma O, Chorobę na "półce" bestsellerów i myślę, że ona wszędzie powinna się takim bestsellerem stać. To najbardziej poruszająca książka, jaką ostatnio czytałam.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: