Carcassonne to strategiczna gra kafelkowa dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Gra ma świetną mechanikę i bardzo ciekawy przebieg - nie bez pow...

Carcassonne - Recenzja gry

By | 11:00 Napisz komentarz
Carcassonne to strategiczna gra kafelkowa dla 2-5 graczy w wieku od 8 lat. Gra ma świetną mechanikę i bardzo ciekawy przebieg - nie bez powodu należy do grona kultowych już gier planszowych.

Carcassonne

Recenzja gry Carcassonne:Carcassonne

W pudełku znajdziemy planszę punktacji, drewniane pionki i kafelki, za pomocą których będziemy budować świat.

Carcassonne

Jak grać w grę?

Potasowane kafelki układamy w stosy z których będziemy dobierać po jednym w każdej turze. Każdy gracz bierze komplet pionków w jednym kolorze, jeden z nich stawia na planszy punktacji, a reszta będzie jego bazą do zajmowania miast, traktów i klasztorów. W zestawie są też pionki Opatów i kafelki Rzeki - możemy zagrać z tymi rozszerzeniami, ale nie musimy.

Carcassonne

Kafelek startowy (odznaczający się ciemnym tłem) wykładamy na środek i rozpoczynamy grę. Dokładamy do niego losowo wybrane kafelki tworząc spójny krajobraz. Musimy pamiętać, by drogi zawsze miały kontynuację, nie wolno nam ich ucinać dokładając na przykład trawę. Tak samo miasta - muszą być z każdej strony otoczone murami obronnymi, nie możemy dokładać innych kafelków do niedokończonych miast.

Carcassonne

Gra trwa aż do wyczerpania stosu kafelków. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.
Ale za co tak właściwie zdobywamy te punkty?

Punkty w grze Carcassonne zdobywamy za zajmowanie dróg, miast i klasztorów (w rozwinięciu również pól itp). Dokładając kafelek, możemy umieścić na budowanej planszy nasz pionek albo na nie zajętej drodze, albo w mieście, lub też w klasztorze. Obiekty te będą nam przynosić punkty, gdy:
- droga zostanie z dwóch stron zamknięta (przez budynki), podliczamy wtedy ilość kafelków na zajętym przez nas trakcie i zabierając z niego pionek, przesuwamy o tyle pól ten na planszy punktacji.
- klasztor zostanie z każdej strony otoczony przez kafelki, wtedy zdobywamy tyle punktów ile kafelków go otacza plus jeden za klasztor.
- miasto punktuje, gdy otoczymy je murami obronnymi z każdej strony i mamy w nim przewagę.

Carcassonne

W przypadku miast sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - możemy bowiem toczyć o nie bitwy z przeciwnikami. Gracz, który zajmie jako pierwszy miasto, jest wydawać by się mogło na uprzywilejowanej pozycji, ale nic bardziej mylnego: jeśli przeciwnik dołoży do miasta kafelek po skosie tak, że nie styka się brzegiem z kafelkiem na którym stoi rycerz innego gracza, może próbować walczyć o dane miasto. Czasem jest to walka o wiele punktów, gdy uda się rozbudować osadę która w dodatku ma w sobie niejeden herb (za każdy kafelek miasta zdobywamy dwa punkty, plus za każdy herb w tym mieście dodatkowe dwa punkty).

Carcassonne

Carcassonne to bardzo wciągająca gra! Wymaga od nas strategicznego myślenia, ma przy tym bardzo prostą mechanikę i spokojnie zagramy w grę z dziećmi czy też z początkującymi graczami.

Carcassonne

----
Recenzja w ramach współpracy z księgarnią Tania Książka.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: