Myślisz, że tak ci źle? Że masz tyle obowiązków, że rodzice coś ci każą zrobić lub czegoś nie pozwalają? Po lekturze tych książek stwierdzi...

Myślisz, że tak ci źle? - Zobacz, jak żyły dzieci w starożytności

By | 23:44 Napisz komentarz
Myślisz, że tak ci źle? Że masz tyle obowiązków, że rodzice coś ci każą zrobić lub czegoś nie pozwalają? Po lekturze tych książek stwierdzisz, że jednak masz całkiem fajnie! :) Te nowości z wydawnictwa Wilga to takie małe kompendium wiedzy o starożytności, z dużą dozą humoru.


 Videorecenzja:


Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Egipcie czyli książka o tym, jak wyglądała codzienność w tamtych czasach. Przeczytamy o życiu rodzinnym, o jedzeniu, nauce, obowiązkach i pracy, o dyscyplinie, zdrowiu i medycynie, ubraniu i uczesaniu. O tym, jak wyglądały domy Egipcjan, w co się bawiły dzieci? O bogach, amuletach i ochronach.


Piękne wnętrze i potężna dawka wiedzy, a wszystko okraszone humorem, zabawnymi scenkami, niecodziennymi dla nas sytuacjami. Czytamy i uczymy się. To jest zdecydowanie coś, co uwielbiam!


 Czy wiesz, jak się czesano w starożytnym Egipcie? My wiemy już o tym wszystko! I tak, jesteśmy wdzięczne że nasze fryzury nie zalatują łojem hipopotama :) A czy wiesz, że młode Egipcjanki nosiły swoje młodsze rodzeństwo w chustach? Że chłopcy pomagali ojcom na przykład trzymając ich za nogi, gdy ci wkładali chleb do pieca. Na pewno nie chcesz wiedzieć co się działo, gdy taki tatko wysmyknął się synowi z rąk... Jak to Oliwka mówi: już po nim ;)


A wiesz, że w starożytnym Egipcie prali zazwyczaj mężczyźni? Bo pranie to było bardzo niebezpieczne zajęcie, które można było przypłacić życiem! Nie narażali swoich kobiet.  Jednak bardzo nie fajne było to, że dziewczynki nie uczęszczały do szkół... Te były zarezerwowane dla chłopców z lepszych rodzin. A co jedli w tamtych czasach? Po lekturze książki będziesz wiedzieć wszystko na ten temat.


Ale nie daj się zwieść, bo kilka szczegółów zostało tutaj zapisanych tylko po to, aby cię rozśmieszyć. W starożytnym Egipcie nie było telefonów :) Ale zapewne doskonale o tym wiesz i nie dasz się wywieźć w pole! Bo wszystkie inne informacje poza tymi kilkoma żartobliwymi, są najprawdziwszą prawdą. Tak właśnie niewesoło miały dzieci w tamtych czasach.
A jak było w starożytnej Grecji - o tym w książce Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnej Grecji. Tu też przeczytamy o ubraniach i fryzurach, o życiu rodzinnym, jedzeniu, zdrowiu i medycynie, grach i zabawach. Poznamy także greckie domostwa, a dodatkowo poznamy spartańskie życie, mity i legendy, bogów starożytnej Grecji. A po rozdziale Wciąż myślisz, że ci źle? z pewnością przestanie być ci źle. Bo dzisiejszy świat zdecydowanie jest całkiem spoko w porównaniu do tego, co było w starożytnej Grecji.


Greckie niemowlęta często były porzucane (zwłaszcza dziewczynki), zapadały na choroby których nie leczono. A trzyletnie dzieci piły wino!


Popularną zabawą wśród greckich dzieci było rzucanie różnymi rzeczami do kamiennego celu. Dziewczynki chętnie grały w hacele, a lubianą zabawą ruchową było coś na kształt naszego orła czy reszki. Tylko rzucano kawałkami rozbitego naczynia. Nie róbcie tego z filiżankami.


Obie książki kończą się słowniczkami, z których kolejna porcja wiedzy wchodzi do głowy. Są pięknie zilustrowane i czyta się je z przyjemnością. Martynka pokochała te scenki i opisy sytuacji, przy których niejednokrotnie się uśmiałyśmy. Książki Myślisz, że tak ci źle? w zdecydowanie zabawny sposób przedstawiają codzienność dzieci w czasach starożytnych.Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: