Kopernik: Centrum wszechświata - kolejny komiks z serii Najwybitniejsi Naukowcy , który w ciekawy sposób przybliży nam życie i dokonania Mi...

Najwybitniejsi naukowcy: Kopernik. Recenzja komiksu

By | 08:00 Napisz komentarz
Kopernik: Centrum wszechświata - kolejny komiks z serii Najwybitniejsi Naukowcy, który w ciekawy sposób przybliży nam życie i dokonania Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik

O komiksie w filmie:


Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. Miał kilkoro rodzeństwa i szybko stracił ojca, a opiekę nad nim roztoczył wuj biskup. Po skończeniu studiów w Krakowie miał objąć wraz z bratem posadę kanonika w diecezji warmińskiej, ale zanim to się stało, wyjechał do Bolonii studiować prawo kanoniczne. Mikołaja bardzo fascynowała astronomia. Za jego czasów to Ziemia była centrum wszechświata, to wokół niej krążyło Słońce i planety, a poza tym niewielkim układem nie było nic. Nikt nie znał Drogi Mlecznej i nie wiedział, że jest ona zaledwie maleńkim okruchem we wszechświecie. Gdyby Mikołaj Kopernik żył dziś, z pewnością byłby jeszcze bardziej zafascynowany tym wszystkim.

Mikołaj Kopernik

Po studiach (ostatecznie zdał też egzamin z medycyny) rozpoczął pracę dla wuja, biskupa warmińskiego. Objął stanowisko kanclerza. Odpowiedzialny był za korespondencję między papieżem, królem Polski i innymi ważnymi osobistościami. Warmia była wtedy małym księstwem narażonym na najazdy Krzyżaków. Mikołaj miał mnóstwo pracy i niewiele czasu, by oddać się swojej pasji. Poświęcał jej każdą chwilę, bowiem był przekonany o tym, że Ziemia nie może być centrum wszechświata.

Wstrzymał słońce, ruszył Ziemią - to najpopularniejsze zdanie o Koperniku pojawiło się dużo później, gdy naukowca nie było już na świecie. Jego dzieło wydane zostało na krótko przed jego śmiercią. W przyszłości wiele zmieniło się w postrzeganiu wszechświata dzięki jego pracy, o czym niestety nigdy się nie dowiedział. To dzięki jego odwadze, uporowi i mądrości, dziś wiemy że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.

Na końcu komiksu jest opis postaci, które były obecne w życiu Mikołaja i pojawiły się w komiksie. Seria Najwybitniejsi Naukowcy charakteryzuje się niewielkim formatem, a także oryginalnymi ilustracjami po których jest rozpoznawalna.

Mikołaj Kopernik

---
Recenzja w ramach współpracy z wydawnictwem Egmont.
Linki do Ceneo są linkami afiliacyjnymi.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: