Gra Raise kostkowo-karciana to planszówka jakiej jeszcze w naszych zbiorach nie było! Połączenie gry matematycznej (będziemy tutaj mnożyć) ...

Gra Raise - Czy umiesz dobrze licytować?

By | 09:00 Napisz komentarz
Gra Raise kostkowo-karciana to planszówka jakiej jeszcze w naszych zbiorach nie było! Połączenie gry matematycznej (będziemy tutaj mnożyć) z przelicytowywaniem się. W grze trzeba wykazać się sprytem i uważnością.

Recenzja gry:




Jest to gra dla aż pięciu osób, w wieku od 10 lat. W zestawie znajdziemy karty w pięciu kolorach i symbolami, które powtarzają się na kościach. Są też złote karty punktacji, żetony oznaczające graczy i plansza na której będziemy się przelicytowywać.


Przed rozpoczęciem gry każdy gracz wybiera kolor kart i żeton. Odkładamy losowe karty punktacji do pudełka, w zależności od tego ile osób jest przy planszy. Z potasowanych kart każdy gracz tworzy sobie zakryty stos, z którego będzie dobierać karty po każdej rundzie. Pierwsza runda rozpoczyna się od rzucenia wszystkimi kośćmi i posegregowaniu wylosowanych symboli w odpowiednim miejscu przy planszy. Następnie odkrywamy pierwszą z góry kartę punktacji, a każdy z graczy bierze do ręki sześć kart ze swojego stosu. Następuje etap zastanowienia się...


Trzeba się bardzo dobrze zastanowić, którą kartę zagrać a które zostawić na później, by jak najdłużej przelicytowywać innych graczy. Jeśli bowiem nie mamy możliwości przelicytowania (czyli przeskoczenia pionka innego gracza), musimy spasować - zabieramy nasz znacznik z planszy i nie bierzemy już udziału w tej rozgrywce, czekamy na kolejną rundę.


Zagrywaną kartę mnożymy przez ilość symboli na kościach i planszy (w filmie bardzo dokładnie pokazuję o co chodzi). Przesuwamy nasz znacznik o tyle pól ile wyjdzie z tego mnożenia, za każdym razem musimy kogoś minąć po drodze, czyli przelicytować. Trzeba więc dobrze rozplanować zagrywanie kart. Rozgrywamy rundę do czasu, aż na planszy pozostanie tylko jeden gracz. Zabiera on do siebie cały stos zagranych przez graczy kart (tworzymy z nich stos odrzuconych) razem z odkrytą kartą punktacji. Następnie wszyscy gracze dobierają do ręki tyle kart, by mieć ich sześć i rozpoczynamy rundę drugą od odkrycia nowej karty punktacji i rzucenia kośćmi.


Raise to gra, która rozwija logiczne myślenie, planowanie i strategię. Świetnie, że jest tutaj element mnożenia - kwalifikuje się dzięki temu do gier matematycznych, które zdecydowanie warto poznać! Nazwa i opakowanie niewiele nam o grze mówi, w ogóle nie sugeruje nam, jak świetna gra kryje się we wnętrzu.


----
Recenzja przy współpracy z Piatnik.



Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: