Blank od wydawnictwa Rebel to gra, która po każdej kolejnej rozgrywce zmienia się nieodwracalnie. Przeznaczona dla 2-6 graczy, w wieku od 6...

Blank - sam tworzysz zasady gry!

By | 08:27 Napisz komentarz
Blank od wydawnictwa Rebel to gra, która po każdej kolejnej rozgrywce zmienia się nieodwracalnie. Przeznaczona dla 2-6 graczy, w wieku od 6 lat. To niezwykle dynamiczna karcianka!


Videorecenzja:


Blank składaja się z dwóch talii. Te gładkie to kardy zasad. Te ze wzorkami karty do gry. Talie różnią się ilością kart (tych pierwszych jest zdecydowanie mniej), różnią się też wyglądem, ale jest coś, co je łączy - puste egzemplarze. Czekają one, aż ktoś je zapełni...


W grze chodzi o to, że musimy pozbyć się z ręki wszystkich kart. Na początku tasujemy karty zasad (ale tylko te zapełnione, puste odkładamy na bok) i odkrywamy trzy, resztą kładąc obok. Na kartach zasad jest zaznaczone, co musi zrobić ktoś, kto zagra daną kartą. Np jeżeli ktoś wyłoży numer 2, albo kartę w kolorze zielonym - będzie musiał wykonać zadanie. Czy też bardziej - dostosować się do danej zasady. Jeżeli gracz tego nie zrobi, będzie musiał ponieść karę - wziąć ze stosu kart rozgrywki jedną sztukę. I tym sposobem ilość kart w jego ręce wzrosła, co oznacza że oddalił się od wygrania.


Sytuacji, w których trzeba wziąć dodatkową kartę jest cała masa. O wszystkich nich opowiadam w videorecenzji.
Ale po kolei - po rozłożeniu trzech kart zasad, tasujemy karty rozgrywki i rozdajemy każdemu po 7. Resztę kładziemy tak, aby nie było widać co się na nich znajduje. I jedną odkrywamy, tworząc stos kart odrzuconych. Teraz po kolei każdy z graczy odkłada kartę lub karty na stos odrzuconych, pamiętając że muszą one być w tym samym kolorze co leżąca na górze karta, lub mieć tę samą liczbę. Jeżeli nie można odłożyć karty, trzeba za karę wziąć jedną ze stosu kart zakrytych.


Kart rozgrywki najwięcej jest pustych (czekają na kreatywne zapełnienie), ale sporo też takich z rysunkami (tutaj możemy dopisywać swoje zasady inspirując się się obrazkiem), a także kilka tzw gotowców, które umilają nam rozgrywkę.
Kto wygrywa w Blank? Osoba, która jako pierwsza pozbędzie się z ręki wszystkich kart, lub też osoba której po zakończeniu gry zostanie w ręce najmniej kart (czasem bowiem karta każe skończyć już grę i wtedy nie ma dyskusji - kończymy i koniec. Z kartami się nie dyskutuje). Osoba, która wygrała w nagrodę tworzy swoją kartę! Od niego zależy, czy będzie to karta zasady czy rozgrywki, a jeśli rozgrywki to czy będzie to jedna z pustych kart (wtedy trzeba narysować obrazek i dodać opis), czy taka na której ilustracja już jest. Trzeba ruszyć wyobraźnią i tworzyć!


Rozgrywka w Blanka jest dynamiczna i ekspresowa! Oczywiście z szybkością gry nie można przesadzić, gdyż trzeba uważnie obserwować karty zasad i pilnować się, aby w odpowiedniej chwili zareagować. Ale mimo wszystko gra się bardzo gładko i z życiem. Ani się obejrzymy, a tu już koniec. Chociaż koniec w tym wypadku to pojęcie względne - bo dopiero na końcu zaczyna się najbardziej kreatywne zajęcie, jakim jest tworzenie nowej karty. I oczywiście podpisaniem ją imieniem autora.

-----------Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: