Co takiego wydarzyło się, że Wanda skoczyła do Wisły? Dlaczego króla Popiela zjadły myszy? Co spowodowało, że Lech, Czech i Rus wyruszyli w ...

Skarbnica polskich bajek, baśni i legend

By | 10:33 Napisz komentarz
Co takiego wydarzyło się, że Wanda skoczyła do Wisły? Dlaczego króla Popiela zjadły myszy? Co spowodowało, że Lech, Czech i Rus wyruszyli w świat zakładać swoje państwa?


"Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" (klik) wydawnictwa Siedmioróg to zbiór legend i baśni, które każdy Polak znać powinien. Ta pięknie wydana książka nadaje się już dla przedszkolaków. Ma kolorowe ilustracje, a czyta się ją jednym tchem. Poszczególne historie nie są zbyt długie, dlatego bez problemu można się odnaleźć po przerwie w czytaniu i zacząć od miejsca, w którym się przerwało.


Czy wiecie, jak powstała Warszawa?
Razu pewnego król Kazimierz wyruszył w podróż z Krakowa do Gniezna. Jako że prawie cały kraj spowity był wtedy w kniejach, zaroślach i lasach, pośród których masa różnych stworzeń żyła, postanowił wybrać się drogą wodną. Zmęczony podróżą zapragnął zejść na ląd, więc gdy z daleka ujrzał małą chatkę, nie wahał się i kazał zacumować łódź. Rybak wraz z rodziną, choć biedni, przyjęli gości najlepiej jak potrafili: nakarmili świeżymi rybami i chlebem, napoili mlekiem i miodem. Zadowolony król chciał się odwdzięczyć im jakoś, jednak rybak nie chciał przyjąć zapłaty. A jako że kilka dni wcześniej urodziły mu się bliźniaki, król postanowił że zorganizuje im chrzciny. Nic nie zdradzając, kazał się po prostu wstrzymać ze sprowadzeniem księdza kilka tygodni. Wracając do Krakowa, przybił do brzegu już z całą świtą - biskupem gnieźnieńskim, dworzanami. Dzieci otrzymały imiona Wars i Sawa i na mocy królewskiego nadania, stały się panami tamtej okolicy. Taki był początek założenia wielkiego miasta...

Ta książka to obowiązkowa pozycja każdego ucznia szkoły podstawowej, ale jak już pisałam i młodsze dzieci mogą słuchać historii w niej opisanych. Zapewniam, że nie będą się przy tym nudzić.


Więcej o książce w videorecenzji:


________


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: