Kiedy rozpakowałyśmy  Faunę  i zabrałyśmy się za pierwszą rozgrywkę - wiedziałam, że ta gra wpisze się na listę moich ulubionych. Uwielbiam ...

Fauna - zagadkowa gra o zwierzętach

By | 23:30 Napisz komentarz
Kiedy rozpakowałyśmy Faunę i zabrałyśmy się za pierwszą rozgrywkę - wiedziałam, że ta gra wpisze się na listę moich ulubionych. Uwielbiam gry o zwierzętach, a tutaj jest ich aż 360 różnych gatunków! Ale Fauna ma coś jeszcze, co bardzo lubię - trzeba w niej zgadywać.


Trzeba zgadywać, bo - nie oszukujmy się - kto posiada wiedzę na temat trzystu sześćdziesięciu zwierząt? Kto wie gdzie one żyją, ile ważą i mierzą? Ja o wielu już to wiem, bo gram w Faunę. A przez zabawę wiedza najłatwiej się utrwala. A dzieci pamięć mają doskonałą! I tym sposobem Tin już potrafi zagiąć nas obszarem występowania niektórych zwierząt. Bo zapamiętała.


Fauna ma fantastyczną planszę. Ogromną! Mieści się na niej cały świat, a podzielony jest na obszary. I my, jako gracze mamy za zadanie obstawić, na którym obszarze żyje dane zwierzę. Nie jest to łatwe zadanie. Niektóre zwierzęta żyją w różnych częściach świata i możemy oczywiście obstawiać kilka obszarów, ale musimy mieć na uwadze to, że jeśli nie odgadniemy to nasze znaczniki złych odpowiedzi lądują na uboczu. I nie możemy z nich korzystać.


Pierwszy gracz otrzymuje figurkę lwa i to on rozpoczyna każdą rundę. Najpierw mamy rundy rozkładania kolorowych znaczników na planszy. Każdy z gracz może jeden położyć tam, gdzie wydaje mu się że zwierzę z karty żyje. Chyba że pole to jest zajęte, to musi położyć gdzie indziej. Nie mogą bowiem dwie kostki na jednym obszarze leżeć.


Kiedy gramy z Tin, ograniczamy się tylko do obszaru występowania. Ale grając z dziećmi powyżej 10 lat - obstawiamy także wagę i wzrost zwierzęcia, oraz długość jego ogona. Kiedy skończymy umieszczać znaczniki na planszy, wyjmujemy kartę z pudełka i sprawdzamy. Za każdy trafiony obszar otrzymujemy punkty. Ale punkty dostajemy także wtedy, gdy uda nam się położyć kostkę na obszarze przylegającym do poprawnego. I to samo dotyczy wymiarów zwierząt.Fauna to fantastyczna gra w której można, ale nie trzeba wykazać się wiedzą o zwierzętach. Przy okazji można się też co nieco o nich nauczyć. I ćwiczyć pamięć - bo następnym razem próbujemy to samo zwierzę zaznaczyć już dobrze.


Karty są dwustronne. Zielona strona to zwierzęta popularniejsze, czarna - rzadko występujące. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że ilość punktów jaką można otrzymać w grze, zależy także od ilości obszarów na których zwierzę występuje. Te rzadkie trudniej odgadnąć, ale można za nie dostać więcej punktów. A wygrywa osoba, która jako pierwsza okrąży całą planszę na wyznaczonych polach i dotrze do mety.Fauna to fantastyczna gra nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Wbrew pozorom rozgrywka nie trwa długo, jak mogłoby się początkowo wydawać po ilości pól na planszy. Przeskakujemy bowiem o tyle punktów, ile zdobędziemy i raz dwa gnamy do mety.


Dużo więcej o grze w videorecenzji. Tam także przykładowa rozgrywka, więc zapraszam do oglądania:


----------
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: