Twierdza Lwie Serce to takie miejsce, bardzo gościnne, gdzie wejść mogą tylko pozytywni ludzie. Strażnicy pilnują, żeby żaden Oszukaniec ni...

Twierdza Lwie Serce - Gra o asertywności

By | 19:00 Napisz komentarz
Twierdza Lwie Serce to takie miejsce, bardzo gościnne, gdzie wejść mogą tylko pozytywni ludzie. Strażnicy pilnują, żeby żaden Oszukaniec nie dostał się do środka. Czy potrafią być na tyle asertywni, aby obronić Twierdzy i jej wartości?


Recenzja filmowa:


Twierdza Lwie Serce do edukacyjna gra dla całej rodziny. Przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, dla co najmniej trzech graczy. Gra uczy asertywnych zachowań. Nie jest to gra komputerowa, ale też nie planszowa - dostajemy plik pdf z opisem gry - jest tutaj opisane wszystko, aby przeprowadzić rozrywkę. Są pytania do zadawania dzieciom, kwestie do poruszania. Wszystko oczywiście w temacie asertywności.


Bo nie jest wcale łatwo być asertywnym. Skutecznie odmawiać. Stawiać na swoim. Tego się trzeba nauczyć - a jest to bardzo przydatna umiejętność!


Budujemy twierdzę. Najlepiej w formie bazy - stół czy krzesła nakryte kocem. W twierdzy rozkładamy karteczki z wartościami, które zabiera Oszukaniec gdy zostanie wpuszczony do środka. Bram twierdzy broni Strażnik - swą asertywnością musi postawić na swoim i nie wpuścić Oszukańca do twierdzy.


Razem z grą dostajemy karty do wydruku - cztery dla Oszukańca, cztery dla Strażnika i asertywne puzzle - trzeba wszystko wydrukować, wyciąć w wyznaczonych miejscach i podzielić. Puzzle na bok, karty Oszukańca do jednego pudełka, Strażnika do drugiego. Umawiamy się, który z graczy jest Oszukańcem, a który Strażnikiem. Jeżeli udział bierze więcej dzieci, reszta staje się mieszkańcami twierdzy. W kolejnych rundach będzie zamiana, tak aby każdy wcielił się w rolę Strażnika i Oszukańca. Potrzebna jest tutaj także osoba dorosła, która będzie Mistrzem Gry. Będzie czuwać nad jej przebiegiem, zadawać pytania, objaśniać.

Strażnik i Oszukaniec losują po jednej karcie - są na nich opisy technik, którymi muszą się posługiwać. Na przykład technika papużki - powtarzanie w kółko tego samego. Technika przekupnika, nieudacznika, a w przypadku Strażnika na przykład Argumentacja i Empatia. Przy każdej technice mamy wymaganą postawę oraz słowa, które trzeba użyć. Starcie przegrywa osoba, która nie będzie się trzymać danej postawy, lub też zabraknie jej argumentów. Jeżeli wygra Oszukaniec - wchodzi do twierdzy i zabiera jedną karteczkę z wartościami. Jeżeli wygra Strażnik, to wiadomo nie wpuszcza go do środka :) Po każdej rozgrywce rozmawiamy o emocjach, o użytych argumentach, o tym czy były przekonujące...

Twierdza Lwie Serce od SAVOIR7 to przyjemna, ciekawa gra rodzinna, dzięki której oswoimy pojęcie asertywności. Razem z Martynką miło spędziłyśmy przy niej czas, przy okazji ucząc się stawiania na swoim. Myślę, że ta gra świetnie się sprawdzi u dzieci podatnych na wpływ innych.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: