W 1914 roku na ówczesnej wsi Morasko (obecnie to północna część Poznania) znaleziono pierwszy fragment meteoroidu, który rozpadł się w atmo...

Poznańskie meteoryty - Rezerwat Morasko i Muzeum Ziemi

By | 11:30 Napisz komentarz
W 1914 roku na ówczesnej wsi Morasko (obecnie to północna część Poznania) znaleziono pierwszy fragment meteoroidu, który rozpadł się w atmosferze - a jego części spadły na ziemię, właśnie w okolicach Moraska. Meteoryty, czy też raczej ich fragmenty są odnajdywane również w dzisiejszych czasach (Wikipedia mówi o ostatnim odkryciu z 2017 roku). Niektóre z nich oglądać można w poznańskim Muzeum Ziemi. I dziś zabierzemy cię na wycieczkę do tego muzeum właśnie, a także do Rezerwatu Morasko gdzie można zobaczyć kratery, które pozostały po uderzeniu meteorytów w powierzchnię ziemi.


Muzeum Ziemi znajduje się przy wydziale nauk geograficznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dotarcie do niego może przysporzyć drobnego kłopotu, gdyż nie jest ono w żaden sposób od zewnątrz oznaczone. Przed kompleksem jest duży parking, z którego droga do muzeum jest prosta - musimy kierować się do pierwszych drzwi które zobaczymy przed sobą po wyjściu z parkingu, ale nie po schodach. Tam wchodząc do środka i skręcając w prawo, dotrzemy do Pracowni Muzeum Ziemi.


Muzeum to nie tylko meteoryty, to również historia ziemi na przestrzeni setek tysięcy lat. Wystawa jest ciekawa zwłaszcza dla małych miłośników kamieni - Oliwka była zachwycona. Najchętniej wszystko zabrałaby ze sobą do domu :)
Niestety muzeum czynne jest tylko w trakcie roku szkolnego. Latem jest kilka dni, podczas których można zwiedzać wystawę w ramach Lata w Muzeum - przed wybraniem się tam koniecznie sprawdźcie na stronie internetowej, czy jest czynne. Wejście do środka jest darmowe.


Meteoryty, które możemy w muzeum zobaczyć, zrobiły wrażenie na Martynce. Wcześniej oczywiście czytałyśmy o tym, co się dzieje gdy wpadają one w atmosferę ziemską. W tych kosmicznych skałach wyraźnie widać fragmenty żelaza, co w oczach dziecka które widuje tylko kamienie ziemskie, czyni je niezwykłymi.


Po wizycie w Muzeum Ziemi, pojechaliśmy do Rezerwatu Morasko. Tam również jest duży parking, z którego możemy udać się w dwie strony - albo przejść przez ulicę i iść prosto do kraterów (które w większości wypełnione są wodą, a przed każdym z nich jest tablica informacyjna), albo pozostać po stronie parkingu, wejść do lasu i udać się wprost na górę Moraska.


Moraska Góra ma 153,8m n.p.m i jest najwyższym wzniesieniem w Poznaniu.


Kratery po meteorytach z reguły ukryte są za drzewami, wypełnione wodą, ale ich wielkość robi wrażenie. Spacer po Rezerwacie nie jest długi, ale przyjemny - można odetchnąć od zgiełku miasta


Podczas tej wycieczki jedyne koszty, jakie musimy ponieść to koszty paliwa (albo biletów na komunikację miejską). Warto się wybrać na taki spacer, zwłaszcza ze starszymi dziećmi.
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: